Dlaczego atak państwa na Bitcoina nie jest ani prawdopodobny, ani prawdopodobny.

Dlaczego atak państwowy na Bitcoina nie jest ani prawdopodobny, ani prawdopodobny, aby go zakończyć 101
Źródło: Adobe/poravute
Teraz, gdy Bitcoin (BTC) staje się alternatywnym magazynem wartości, rosną obawy, że pewnego dnia rządy będą miały motywację, by spróbować go zniszczyć.

Członkowie społeczności Bitcoinów przeprowadzali ostatnio burze mózgów z udziałem teoretycznych ofensyw rządowych przeciwko popularnemu kasetowi kryptograficznemu, od strategii opartych na błędnych informacjach po zakazy, a nawet klasyczne ataki 51%.

Jednak dane branżowe powiedziały Cryptonews.com, że ich zdaniem prawdopodobieństwo poważnego ataku państwowego na sieć Bitcoinów jest niskie.

Nawet jeśli rząd (lub dwa) zostałby zmotywowany do ataku na popularny kasetę kryptograficzną, eksperci twierdzą, że jej zdecentralizowany charakter mógłby chronić ją przed poważnymi konsekwencjami, umożliwiając jej obejście zakazów i dalsze funkcjonowanie nawet po próbie ataku 51%.

Atak „klasyczny“ 51%
Na początku sierpnia, deweloper Bitcoin Matt Odell poprosił swoich zwolenników Twittera, aby wyobrazić sobie najprawdopodobniej najbardziej podobny sposób aktor państwa może atakować BTC.

Istniały trzy główne rodzaje odpowiedzi na to pytanie. Wybitny analityk krypto i bloger Galgitron odpowiedział, umieszczając link do postu na blogu z 2019 roku, gdzie wyjaśnił swoje teorie na temat tego, jak Chiny mogą „skutecznie zaatakować Bitcoin z 51% atakiem“.

Twierdził, że chiński rząd może zmusić chińskie baseny górnicze do przeprowadzenia ataku na 51%.

Chociaż jest to teoretycznie możliwe, większość przedstawicieli branży i ekspertów uważa, że jest to bardzo mało prawdopodobne.

CEO OKEx Jay Hao mówi,

„Myślę, że Bitcoin osiągnął teraz etap i poziom obliczeniowy, na którym prawie niemożliwe jest zdemontowanie jakiegokolwiek państwa narodowego. Ale co więcej, nie ma żadnej motywacji, by to zrobić.“

Głównym argumentem Jaya Hao jest to, że sieć Bitcoinów może z łatwością wytrzymać każdy rodzaj ataku 51%.

Szef OKEx dodaje,

„Co by osiągnęli po rozwidleniu łańcucha? Górnicy Bitcoin Evolution nie zamierzają przenosić się na nowy łańcuch, po prostu kontynuowaliby wydobycie starego. Sprawcy zostaliby również ujawnieni i miałoby to naprawdę poważne konsekwencje na arenie międzynarodowej ze względu na wszystkich głównych interesariuszy zaangażowanych obecnie w ekosystem Bitcoin“.

Zakazy, prawa, nadmierna zgodność
Atak na 51% wydaje się odległy, biorąc pod uwagę potencjalny opad. Jednak jedna z popularnych odpowiedzi na pytanie Odella – w tym sugestia samego Odella – wiąże się z połączeniem zakazów, praw i działań, które narzucałyby zbyt wysoki stopień zgodności (tj. znajomość klienta [KYC]).

Inni zgadzają się, że działania regulacyjne i prawne przeciwko Bitcoinowi są znacznie bardziej prawdopodobne niż ataki techniczne na większą skalę.

Jiang Zhuoer, dyrektor generalny puli górniczej z siedzibą w Chinach BTC.TOP i B.TOP, wyraża swoją opinię,

„Wierzę, że gdyby państwo narodowe chciało ‚zdjąć‘ bitcoin’a, zrobiłoby to przez prawo, a nie przez atak PoW [dowodu pracy].“

To powiedziawszy, takie prawa mogłyby tylko (trochę) ograniczyć liczbę ludzi używających Bitcoin’a, według Jay Hao.

On mówi,

„Nie ma też mowy, aby kraje mogły zakazać ludziom posiadania czegoś, co jest odporne na cenzurę i wymyka się spod kontroli jakiegokolwiek rządu“. Rządy mogą (i miały) zakazać bitcoin. Ale to nie powstrzymuje ludzi od używania go. Oczywiście utrudnia im to, ale jest to technicznie niemożliwe, aby zakazać Bitcoin.“

Ryzyko dezinformacji

Trzecia najczęstsza odpowiedź na wątek Odella krążyła wokół błędnych informacji: Rządy mogą próbować podważyć wiarygodność Bitcoina, próbując jednocześnie zasiać zamieszanie i konflikt w społeczności krypto walutowej.

Coś takiego już się dzieje. Rządy – i rządzący nimi ludzie – od dawna wypowiadają się przeciwko Bitcoinowi, podkreślając (lub wyolbrzymiając) jego najgorsze aspekty, jednocześnie bagatelizując jego mocne strony.

Nawet przy tym półregularnym strumieniu krytyki, bardziej systematyczne i znaczące dezinformacja jest mało prawdopodobna, głównie dlatego, że jest mało prawdopodobne, aby się udało.

Po pierwsze, wiele państw w rzeczywistości staje się mniej odpornych na bitcoin, pomimo utrzymujących się obaw społeczności. Taki jest pogląd Tima Raineya, dyrektora finansowego nowojorskiego dostawcy usług górniczych Greenidge Generation.

Rainey mówi Cryptonews.com,

„Wierzymy, że czas, w którym główne państwa opierały się Bitcoinowi jest już za nami i jesteśmy teraz w fazie, w której organy regulacyjne dostrzegają potencjalne zalety Bitcoinu i innych łańcuchów blokowych i pracują nad włączeniem ich do istniejących ram regulacyjnych lub stworzeniem dla nich nowych regulacji“.

W rzeczywistości, niektórzy twierdzą, że wojna informacyjna już istnieje i była prowadzona przeciwko Bitcoinowi przez większość głównych mediów do tej pory – z niewielkim oczywistym wpływem na wzrost tego symbolu.

Dzieje się tak częściowo dlatego, że krypto ma swój własny, tętniący życiem sektor medialny, który zapewnia bardziej specjalistyczne relacje i komentarze w celu zrównoważenia negatywów głównego nurtu.

Przyszłość
Bitcoin prawdopodobnie stanie się bardziej odporny na ataki w przyszłości, zarówno w sensie technicznym, jak i społecznym, politycznym i gospodarczym.

Hao wyjaśnia,

„Programiści Core Bitcoin pracują cały czas nad uodpornieniem sieci na każdy taki atak. Niedawno opublikowali najnowsze oprogramowanie Asmap, aby udaremnić atak na państwo narodowe, choć nie jest to jeszcze głupia poprawka“.

Podobnie, koncentracja wydobycia powoli spada z Chin, z 75% w III kwartale 2019 roku do 65% w II kwartale roku 2020, według danych Uniwersytetu w Cambridge.

Dmitrij Uszakow, CCO z rosyjskiego dostawcy usług górniczych BitRiver, wyjaśnia,

„Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo powodzenia ataku państwowego, hashrat Bitcoina powinien być bardziej równomiernie rozmieszczony na całym świecie w różnych jurysdykcjach krajowych. My na BitRiver pracujemy nad tym od 2017 roku.“

A ponieważ więcej ludzi kupuje Bitcoina, więcej rządów stanie się przeciwnych atakowi – ze strachu przed naruszeniem własnych interesów, jeśli nic innego.

Jay Hao podsumowuje,

„Bitcoin tak bardzo urósł. Obecnie ma w nim wielu różnych udziałowców, od inwestorów detalicznych i spekulantów do gigantycznych operacji górniczych, dużych firm technologicznych, tradycyjnych firm płatniczych, banków i inwestorów instytucjonalnych“.

Posted in Krypto